بسم الله الرحمن الرحیم

«همان طور که شما براى کار علمى نیاز به برنامه‌ریزى دارید و باید برنامه‌ى کلان ترتیب بدهید، براى این کار (کار فرهنگی) هم برنامه‌ى کلان لازم است. این برنامه‌ى کلان هم توى خود دانشگاه باید انجام بگیرد؛ این چیزى نیست که ما بگوئیم بیرون دانشگاه انجام بدهند، به دانشگاه ابلاغ کنند؛ اینها حکمى نیست که با حکم بشود این کارها را کرد؛ اینها کارهائى است که باید از درون دانشگاه‌ها بجوشد. من اینها را عرض میکنم تا ان‌شاءاللَّه این زمینه و ذهنیت به وجود بیاید و روى مسئله‌ى فرهنگى در دانشگاه کار بشود .»

مقام معظم رهبری (دام ظله)

مجموعه دانشگاهی راهیان کربلا مجموعه ای است داوطلبانه و غیر انتفاعی که به همت جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه های تهران تأسیس شده است و می کوشد از طرق مختلف به ویژه از طریق برگزاری سفرهای زیارتی عتبات عالیات شاخص‌های معنوی و فکری دانشگاه‌های کشور را ارتقا بخشد.

یکی دیگر از اهداف این مجموعه آشنا ساختن دانشگاهیان کشور با فضای اجتماعی و فرهنگی عراق و تلاش برای ارتقای روابط اجتماعی و فرهنگی شیعیان این دو کشور مهم اسلامی است.

بدین منظور مجموعه دانشگاهی راهیان کربلا کوشیده است سفرهای زیارتی خود را همزمان با ایام مقدس نیمه شعبان و اربعین حسینی برگزار نماید تا اساتید و دانشجویان ایرانی ضمن شرکت در پیاده روی میلیونی مردم عراق به سمت کربلای معلا و استفاده از فیوضات زیارت پیاده امام حسین علیه السلام، از نزدیک با جامعه عراق آشنا شوند.

برنامه های آتی این مجموعه نیز عمدتاً با همین اهداف طراحی شده است؛ امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم طیف وسیع‌تری از خدمات علمی و فرهنگی را به جامعه دانشگاهی کشور عرضه نماییم و موجبات رضایت ائمه معصومین علیهم السلام را فراهم آوریم.